Lüks evler Çelik Villa 

 Lüks konutlar yayla evlerinde, yazlık ve villalarda, yüksek standartlara sahip olan lojmanlar ve toplu konut projelerinde tercih edilen bir sistemdir.
Tavan taban yüksekliği minimum 2.6 m dir.
Çatıda shingle, kiremit yada diğer dekoratif çatı ürünleri kullanılabilir.
Bina iç ve dış kısımlarda dekoratif kaplama ürünleri (Siding, Taşonit, Yalıpan doğal tuğla) kullanılabilir.
Duvar kaplamaları genelde çift katmanlıdır
Isı izolasyonu üst seviyededir
Bu sistemde hafif çelik yapı elemanları kullanılmaktadır. Duvar kalınlıkları 15 cm 25 cm arasında değişmektedir

SIK SORULAN SORULAR

 

Neden hafif çelik yapıyı tercih etmeliyim? Hafif çelik yapıların tercih edilmesindeki en önemli faktör hızlı ve sağlam olmasıdır. Ayrıca betonarme yapılara göre kısa sürede tamamlanan bu yapılar, betonarme binalardan çok daha sağlam olduğu gibi ömrü de betonarme binalara oranla daha yüksektir. Beton, sert ve kırılgan bir malzeme olmasından ötürü çok kolay deforme olabilmektedir. Çeliğin esnekliği ise hem sağlamlık hemde şekil verilebilirlik açısından büyük bir avantaj teşkil etmektedir.

Hafif çelik yapılar ısı yalıtımı açısından nasıldır? Betonarme yapılara göre en az %50-%60 daha fazla ısı yalıtımına sahip olacağınız bu yapılarda, enerji kaybınızı minimize edeceğinizden emin olabilirsiniz. Ayrıca bu yapılarda ısınma sistemi olarak kalörifer, klima, elektrikli ısıtıcı veya soba kullanılabilmektedir.

Hafif çelik yapılara ruhsat alınır mı? Diğer tüm yapılar gibi hafif çelik yapılarda ruhsat alınabilmektedir.

 
 

Hafif çelik yapılar depreme dayanıklı mıdır?Betonarme yapılara nazaran daha hafif ve sağlam olan bu yapılar statik açısından da oldukça avantajlıdır. Bu yapılar yaklaşık 9-10 şiddetindeki depreme dayanıklıdır. Bu şiddette ki bir deprem betonarme yapıların yıkılmasına veya çok ciddi hasarlar almasına yol açarken, hafif çelik yapılarda sadece kozmetik hasarlar oluşturabilir.

Hafif çelik yapıların ömrü kaç yıldır?

Yaklaşık 100 yıl ömrü bulunan bu yapılar, betonarme yapılar gibi sürekli bakım gerektirmez. Yıllar içinde oluşabilecek kozmetik deformasyonlar ise betonarme yapılara oranla çok daha kolay, hızlı ve ekonomik bir şekilde çözüme kavuşmaktadır.