Çelik ev hızlı inşa süresi ile öne çıkan yapıları özellikle dayanıklılık ve maliyetler açısından kullanıcıların beklentilerini en iyi şekilde yansıtmaya yardımcı oluyor. Nakliye kolaylığı ve uygun fiyatlar açısından çelik evler öne çıkarken deprem gibi durumlara yönelik dayanıklılık açısından da avantaj sunuyor.

Çelik Ev Nedir?

Çelik ev nedir sorusu sistemin özelliklerinin de anlaşılmasını sağlayacaktır. Maliyet açısından uygun olan çelik günümüzde pek çok alanda kullanılmaktadır. Kullanım alanlarından birisi de özellikle son dönemlerde yaygınlaşmış olan ev yapımıdır. Depreme yönelik betonarme yapılara göre daha dayanıklı olması, farklı formatlar ve ölçülerde imal edilebilmesi, güçlü taşıma kapasitesi gibi özellikleri ile birlikte çelik evler giderek yaygın bir hale gelmektedir.

1950’lerden itibaren dünya genelinde uygulanmaya başlanan çelik evlerin yapımı özel çelik konstrüktör yapıya dayanmaktadır. Taşıyıcı duvar, kolon ve döşeme panelleri çelikten yapılmaktadır. Yapılarda kullanılan çeliklerin profilleri sıcak daldırma galvanize teknolojisi ile üretilmiş olan saclardan soğuk şekillendirme yöntemi ile yapılmaktadır.

Çelik taşıyıcı sistemler ile inşa edilen çelik evler hızlı kurulum, dayanıklılık sunması ve yalıtım açısından da avantajlar sunmaları ile öne çıkmaktadır.